Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır

Ankara’daki gelişmeleri her fırsatta çevreme anlatmaya başladığımda insanlar bunun bir psikolojik sorun olduğunu dile getiriyorlar. Aşırı sempatizan ve tarafçı tavrım yüzümden ciddiyetede alınmıyorum. Ama bunu bu ölçümde devam ettirirsem insanların kafasında derin bir iz bırakmış ve bu fikrimi onlar sayesinde geleceğe taşıyabileceğim.

Ankara’nın görevi çok önemli bu topraklarda yaşayan toplum için. Şu an Türkiye’de tek teknoloji üssü burası. İstanbul’daki bilişimciler, tamamiyle ticaret odaklı olduğu için onları adamdan saymıyorum. Yaptıkları işler global olsa belki şans verirdim ama adamlar yemeksepetini bile sattılar. Onlara en ufak güvenim ve inancım yok. Bu işi ancak Ankara yapabilir. Ki yapıyorda zaten, Udemy, Jotform, TaleWorlds, edelkrone Ankara’nın eserleri. Burada değişen bir atmosfer var. Ekonomideki payı siyasilerin çocuklarının şirketleri ve ihale paylaşan inşaat şirketlerinden ziyade teknoloji şirketlerinin ciroları ile gündeme gelmeye başladı. Bunun bu toprakta yeşermesinin sebeplerini sıralayalım. Odtü, Hacettepe, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Aselsan, TAİ, Roketsan, Havelsan, Tübitak SAGE, STM gibi şirketler. Bu devlet oluşumları burada inanılmaz bir insan gücünün yetiştirilmesi ve barındırılması görevini üstleniyor. Son yıllarda inanılmaz derecede katlanarak artan savunma sanayi girişimleri bölgeyi dahada güzelleştirdi.

Savunma sanayi sayesinde sanayiciside gelişti Ankara’nın. Odtü gibi üniversitelerin öğrencilerinin yaptığı girişimlerden ziyade ostimdekilerde yeni bir kol yarattı Ankara’da. Daha bu başlangıç. edelkrone’dan 2 tane daha yeşermeye başladığında görün siz bu şehri. İlk milyar dolarlık şirket çıktığında ise burayı 2. silikon vadisi olarak anacaklar benden demesi. Bu şehri öyle bir inşaa etmeliyiz ki 1000 yıllık bir plan olsun. Ki ben bu planları yapmaya hazırım. İnsanlar bilmesede bu şehirde yaşanacak olayları ve oluşumları tasarlayacak ve öyle öleceğim.

Ankara’da bu kadar şirket olmasına rağmen, hala kimsenin bu durumdan haberi yok. Ankaralının bile bu şehirde neler olup bittiğinden haberi yok. En büyük sorunda bu zaten. Eğer bunun detaylıca reklamı yapılıp haber olsa, girişimciler hem yalnız hissedip umutsuz olmayacak hemde akın akın girişim yağacak. Ama kimse bunun farkında değil. Türkiye’deki bütün global teknoloji girişimleri Ankara’ya gelmelidir, burada oluşan hazır ekosistemi zenginleştirmelidir. Böylece buna bir ivme kazandırırız.

Ankara’nın Türkiye’nin teknoloji üssü ilanı ve girişimcileri çağırma genelgesi, ancak Türkiye’yi kaçan trenleri yakalamaya biraz daha yakınlaştırır. Tek yol Ankara! Tek yol üretim! Mansur Yavaş işi biliyor gibi gözüküyor.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir