Kaçımızın Büyükbabası Üniversite Mezunu?

Benim akranlarıma bir sorum var. Kaçımızın büyükbabası üniversite mezunu?

Zamanında harf inkılabı yapıldığında yerel halk (özellikle anadolu halkı) çok sert bir şekilde karşı çıkmıştı. “Gavurların, kafirlerin dilini kullanmayız!” Diyerek çok sert tepki gösterdiler. Buna zamanla alışacak ve soğuyacaklardı. Ama çok büyük bir hataya sebep oldu bu devrim. Çünkü o zamanlarda halkımızın çoğu kırsalda yaşıyordu.

Atatürk eğitime çok önem verdi. Elinden geleni ardına koymadı halkı gelişip üretsin diye. Çok güzel adımlar attı, köylerimize okullar kurdu, öğretmenler atadı. Ama okullara giden öğretmenler hiç beklenmedik şeylerle karşılaştı. Yerel halk çocuklarını okullara göndermedi. Öğretmenleri köyde barındırmadı. Öğretmenler civar köylerde onlara ılımlı olanların yanında kalıp, ders saatlerinde onlarca metre yolu yürüyerek eğitim vermeye çalıştı. Yerel halkın gerekçesi öğretmenlerin gavur dili öğretiyor düşünceleriydi. 

O zamanların çocuklarının pek bir azı eğitim gördü. Benim büyük babalarımda eğitim görmeyenler arasında. Ne acıdır ki o zamanın insanları harf devrimini gavur dili olarak görmüş ve çocuklarını okullara göndermemişler. 

Bence bu beklendik bir hareket. Müslüman olan, dinine ve adetlerine bağlı olan bu toplumun bunu kabullenmesi mümkün değildi. Bunun yavaş yavaş yapılması gerekirdi. Atatürk vizyoner bir insandı fakat bu konuda hata yapmıştı. Çünkü o zamanın eğitim görmeyen insanları bizi 1 nesil geriye düşürdü. 

Ya harf inkılabı, daha geç yapılacaktı ya da toplumdaki bu düşünce engellenmeye çalışılacaktı.

Bunun giderilmemesi bize 1 nesile mal oldu.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir