Özel Olmayı İstiyorum

Benim dönemimde büyüyen çocuklar ve sonrası, süper kahraman filmleri izleyerek büyülendiler. İzlediğimiz Amerikan filmlerinde, sonlar hep diğer insanların takdirini alan bir başrol ile biterdi. Doğal olarak bu bizi etkiledi.

Biz büyüdükçe, hareketlerimiz yapmacıklaşıyor. O zamanlarda hayalini kurduğumuz geleceği sağlamak için garip garip hareketler yapıyoruz. Başlıca onları taklit ediyoruz. Hayatımızda yaşadığımız her şeyi ya film gibi olmasına yoruyor, ya da film gibi olmasını sağlıyoruz.

Aynı filmde ciddi 2 karakter arasında ciddi bir konuşmayı gerçek hayatta yapmaya çalışıyoruz. Taraflar konuşmaya başlamadan ciddi bakışlar atıyor ve konuşmak için filmlerdeki gibi doğru zamanı bekliyoruz. Filmlerdeki gibi havalı ve kifayeli kelimeler kullanıyor artistlik yapıyoruz. Böyle bir neslin geleceğini hayal edin. Süper kahraman filmlerindeki süper kahramanlar sıradan insanlar değil. Diğer insanlara göre, onlardan daha zeki ve sahip oldukları şeyler daha fazla.

Oysa bizler hepimiz o filmi izledikten sonra öyle biri olabileceğimizi hayal ediyoruz. İçimizdeki en içine kapanık, sıradan olan biri bile bunu istiyor. Olabileceği hatasına düşerek hayatında olamayacağı biri olmaya çalışarak, zaman, enerji ve para kaybediyor. Bu çok talihsiz bir durum ve ciddi bir kaynak kaybı. Amerikan film sektörü tüm dünyayı böyle olumsuz etkiledi. Çocuklarımız bizim gibi ütopik dünyalarda yaşıyor. Zorlukları kabullenmiyor, onlarla savaşmıyorlar. Her şeyi ayağına bekliyorlar. Bunun olması televizyon ve sinema dünyasının ve de onları bu dünyadan soyutlayamayan bizlerin suçu.

Olamayacağı kişileri, olabilecekleri zanneden nesiller, dünyada sahip olduğumuz bir çok kaynağı gereksiz şekilde tüketiyor. Normalde başka bir şekilde harcaması gereken zamanla elde edebileceklerini umursamıyor, onlar için hiçbir zaman gerçeğe dönüşmeyecek şeylere inanıyorlar. Bu bizim toplumda top noktada.

Sözlerimi şununla noktalamak istiyorum. Herkes girişimci olamaz, herkes iş dünyası dergilerine kapak olamaz, herkes iş kurmak zorunda değil. Bunları yapan insanların çoğuda ürünler nasıl yapılır bilmiyorlar. Teknik değiller. Onların yapamacağı şey, onların satabileceği ürünleri yapmayı bilmemek. Sizler bu dünyaya bu girişimcilik için gelmemiş olabilirsiniz. Tanrı belirli özellikleri size bahşetmemiş, sizi bu durum için eğitecek gerekli ortamı sağlamamış olabilir. Belkide siz birilerinin satabileceği ürünleri oluşturmak için dünyaya geldiniz. Satışını yapacak insanla birbirinizi tamamlıyorsunuz. Onu bulduğunuzda yola koyulun. Bol şans!


One thought on “Özel Olmayı İstiyorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir