Uçak Yapmakta Ne Var?

Bazen amcalarım, kuzenlerim ve ailecek birlikteyken,(belli düzeyde teknik insanlar. Mühendis vb.) sahip olduğum düşünceler onları kızdırabiliyor. Kendimi iş yapma konusunda bilgili olarak biliyorum. Sahip olduğum bilgileri aileme aktarırken küçümseyici laflar kullanabiliyorum.

Teknik insanların yaptıkları işi bazen kolay olarak nitelendiriyorum. Oysa onun yaptığı iş 0’dan bir mikrodenetleyici mimarisi tasarlamak olabiliyorken. Fakat ben onun bu zorlu macerada yürüttüğü mücadeleye kolay demiyorum. Onun bu işi yapabilmesine dayalı olarak “O bu işi yapmış başkası niçin yapamasın” diyorum.

Bu karşı tarafta öfkeye yol açabiliyor. Bu işin neyi gerektirdiklerini benden daha iyi bilenler bana kızgınlıkla bakıyor. Ama bilmedikleri bişey var. Eğer ben bu işe kolay gözüyle bakıyorsam, iş insanı olarak bakıyorum demektir. Benim gördüğüm nokta ileride parasıyla tutabileceğim insanlar bunu yapabileceklerdir dir. Kendim yapabileceğim anlamına gelmez.

Dünyada herhangi bir yerde herhangi bir zamanda daha önce bu iş yapıldıysa tekrar yapılabilir. Asıl zor olan daha önce yapılmamış şeyleri yapmak. Yaratıcılığı ve özgünlüğü kullanarak bir şeyler inşaa etmek. Yoksa Fransızın, Amerikalının yaptığı uçağı bizde yapsak alkış alacak bir durum olmaz. Bana sorarsanız uçak yapmakta kolaydır.

“Parayı veren düdüğü çalar.”


One thought on “Uçak Yapmakta Ne Var?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir