Okulu motive eden hafta sonu tatili

Bizi bir şeyleri tamamlamaya iten nedir? O işin sonunda alacağımız mükafattır. Örneğin bir öğrenci yılda 52 tane sahip olduğu haftanın 5 gününü bir okula veriyorsa, onun için 2 günlük hafta sonu tatili bir ödüldür.

Karmaşık ve çok zorlu matematik hesaplamaları olan bir elektronik projesinde bizi o projeyi bitirmeye iten, işin sonunda alacağımız prim, itibar veya herhangi bir ödül olabilir. Hayatta her şeyi sonucunda bize katacak faydalar için yapıyoruz.

O yüzden hiç kimseyi sonunda onun faydasına olmayacak bir şey için ikna edemezsiniz. Bir insanı bir şey yaptırmak için ikna etmek, onun bu iş yaptığında ona katacaklarını hatırlatmakla olur. Bu yüzden faydası olmayacak bir şey için bir insanı ikna etmeye çalıştığınız zaman, karşınızdaki kişi sizin altı boş kelimeler ile zaman öldürdüğünüzün farkında oluyor.

Kendinizi sonunda ödül olan bir zorlu mücadelenin içine attığınızda ise, o ödül hayatınızda bir şeylerin ilacı ise ister istemez o işi bitiyorsunuz. Üniversitede vizelere hazırlanırken, o dersi geçmek için hazırlanıyorsunuz ama o size mesleki bir değer katıyor aynı zamanda.

Dengeyle bağlantılı olan bu iş hayatınızı şekillendirmede büyük faydası olabilir. Asıl iş bir şeye başlamak. Kendinizi zorla bir şeylere attığınız zaman o işi bitirebilirsiniz. Attıktan sonra ise o işi tamamladıktan sonra sahip olacağınız ödülü düşünmek. İşte böyle motivasyon olabilirsiniz.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir