Yazılım Uçar Gider Donanım Daima Kalır

Günümüzün sanal ortamını inşaa edenlerin büyük bir çoğunluğu, bilgisayar dünyasını yazılımlar olarak algılayıp kendini gelişmiştir. Bugün bilgisayar ile ilgili öğretim programlarının neredeyse hepsi ağırlıklı olarak yazılım üstüne kurulur.

Bilgisayarı, bilgisayar yapan asıl şeyin elektronik olduğunu pas geçiyoruz. Daha bilgisayarın çalışma mantığını anlamayıp, uydurduğumuz bilgisayar dilleri ile insanlığa hizmetler geliştiriyoruz. Bunu biz seçmedik. Zamanında birileri, donanım girişimciliğiyle icat ettikleri bilgisayarları, daha fazla para kazanabilmek için geleceğin bu makinede olduğunu söylediler.

Yanıldılar. Şimdi yeni yeni bu hatadan dönüyoruz. Günümüzde yazılımlar ulaşabilecekleri seviyeleride zorlayarak kağıt üzerinde değer rekoru kırdılar. Ama ne yazık ki asıl ortam bu değil. İnsanoğlunun kendisi gibi bir ırkı oluşturma yolunda katetmesi gereken yol bu değildi. Ne “Facebook” ne “YouTube” ne de “Netflix” yapay ırkı oluşturma yolunda icat etmemiz gereken bir araç değildi.

1970’lerde o günlerin maker’ları (sahip oldukları her yerde karşılaştığı sorunları teknik kapasiteleri ile çözen yaratıcı kişiliğe sahip aykırı insanlar) bilgisayarı telsiz oyunları için icat ettiler. Bilgisayarlar daha sonra sinsi ve idealist girişimciler tarafından bir para makinesi haline getirildi. O günün dahileri bazı noktalara erişebilmek için bu oyuna dahil oldular. Başkalarının bilgisayarları için yazılım ürettiler. Bu yazılımları üreterek kendi kasalarını doldurdular fakat asıl yaptıkları iş yazılım yaptıkları bilgisayarların dünyasını genişletmek oldu.

Artık bambaşka bir noktadayız. Kimse hayatından memnun değil. Oluşturulan bu sahte dünyayı kimse sorgulamıyor. Onun yerine bu dünyada kendine pay çıkarmaya çabalıyor.

Şimdi yeni yeni uyanmaya başladık. Yazılımların bir tekerleme olduğunu, donanım girişimciliğinin baki kalıp asıl meslek olduğunu birileri farkında. Evinde klavye başında yazılım üretenleri makre akımının içine dahil etmiyoruz. Çok az bir süre sonra artık dünyada trendleri maker’lar belirleyecek.

Maker akımın içine ağaç kesip mobilya yapanıda, resim çizip sanat yapanıda dahil ediyorlar. Yanılıyorlar. Maker akımının öncüleri elektronik dahileridir. Yeni yeni uyanmaya başladığımız bu serüvende maker akımını popüler hale getirecek insanlar elektronik girişimcileri olacak.

Elektronikle ortaya bişey koymak, çok öte bir ustalık. Çünkü yarattığınız şey sanal bir etki değil. Tam anlamıyla gerçek bir etki. Bu etkiyi ortaklaşa üretim ile bir araya getirip, aynı 70’lerde bilgisayarlara yapılan muameleyi, mikrodenetleyici kartlara yapacağız. Bunu yaptıktan sonra dünya artık parası olanın değil, fikri olanın kazandığı ve herkesin her yerde üretim yapıp, herkese ulaştıracağı bir dünyaya geçeceğiz. Endüstri 2.0’ı icat etmeden 4.0’lar konuşuluyor. Endüstri 2.0 herkesin evlerinde sorunlarına çözüm bulmak için üretim yaptığı devrime denecek.

Bu devrim çok yakında başlayacak ve aynı bilgisayar devriminin 40 yıl sürdüğü gibi bu da bu kadar sürecek. Ve asıl bundan sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Çünkü insanlık şehirleşmeden sonra icat ettiği en devrimsel noktayı icat edecek. Sabırlı olun pek fazla bir şey kalmadı.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir